Z wizytą w Polmosie Żyrardów

Studenci kierunku Biotechnologia (semestr V, stopień I) uczestniczyli 29 listopada w warsztatach zorganizowanych przez Polmos Żyrardów. Podczas wizyty zapoznali się z procesem technologicznym produkcji rektyfikatu, zwracając szczególną uwagę na procesy jednostkowe, aparaturę oraz zagadnienia energetyczne.

Studenci poszerzyli swoją wiedzę o najnowocześniejsze możliwości zastąpienia konwencjonalnych paliw energią ze źródeł odnawialnych. Poznali metody zwiększenia potencjału energetycznego paliwa i ograniczenia emisji CO2 o 80 proc. Układ, który oglądali, w połączeniu z odzyskiem ciepła z procesu rektyfikacji i kotłowni biomasowej, tworzy wysoce efektywny system kogeneracji redukujący o 20 proc. zapotrzebowanie na energię w przeliczeniu na paliwo, w porównaniu do typowego dla zakładów produkcyjnych systemu energetycznego. Nowy system jest kompleksową realizacją układu zintegrowanej produkcji ciepła i energii elektrycznej z biomasy na potrzeby własne zakładu, z możliwością przekazania nadmiaru energii elektrycznej i cieplnej odbiorcom zewnętrznym.
Podczas warsztatów w Destylarni Belvedere nasi studenci zdobyli także praktyczne doświadczenie dotyczące funkcjonowania zakładu i nowoczesnych technologii.