Działalność usługowa
- Gospodarka cieplna cukrowni - minimalizacja zużycia energii cieplnej w przemyśle cukrowniczym.
- Wykonanie pomiarów oraz automatyzacja i optymalizacja procesów stosowanych w przemyśle spożywczym i fermentacyjnym.
- Specjalistyczne analizy chemiczne oraz rozwiązywanie problemów technicznych i technologicznych, występujących podczas produkcji cukru.
- Ocena jakości i autentyczności cukru różnego pochodzenia.
- Ocena jakości i bezpieczeństwa półproduktów przemysłu cukrowniczego.
- Poszukiwania alternatywnych sposobów przerobu buraków cukrowych (otrzymywanie biopaliw – bioetanolu, biogazu, otrzymywanie drożdży paszowych itp.).
- Opracowywanie nowych czujników i sposobów pomiarów oraz kontroli parametrów istotnych dla procesu technologicznego produkcji cukru.
- Ocena jakości i bezpieczeństwa produktów i surowców przemysłu spożywczego, w tym również zgodnie z wymaganiami Farmakopei.
- Badania praktycznego funkcjonowania systemów zarządzania jakością. Optymalizacja rozwiązań w zakresie organizacji pracy na bazie norm ISO serii 9000. Akredytacja laboratoriów badawczych. Zarządzanie środowiskowe wg ISO 14001.
- Organizacja szkoleń dla pracowników przemysłu z zakresu analityki żywności (warsztaty i seminaria).
- Seminaria „Szkoła Letnia STC”, przeznaczone dla kierowników laboratoriów oraz pełnomocników ds. zarządzania jakością nt. „Aktualne zagadnienia dotyczące jakości w przemyśle cukrowniczym” .
- Badania procesu zatężania.
- Badania przepływów mediów.
- Identyfikacja statycznych i dynamicznych właściwości technologicznych obiektów sterowania i regulacji.
- Prowadzenie procesów chemicznych pod ciśnieniem do 200 barów i w temperaturze do 250 o C.
- Kompleksowe badania analityczne buraków cukrowych, cukru, wysłodków, melasu i innych produktów cukrowniczych (akredytowane laboratorium).
- Badanie analityczne zawartości wody i suchej substancji, zawartości skrobi, białka, węglowodanów, zawartości tłuszczu i jego cech jakości (LJ, LK, LZ, L.Lea), zawartości popiołu i niektórych związków chemicznych.
- Oznaczanie zawartości kwasów tłuszczowych w surowcach i wyrobach cukierniczych oraz piekarskich.
- Zamrażalnicze utrwalanie pieczywa.
- Oznaczanie akrylamidu w produktach spożywczych.
- Badanie polimorfizmu, zmian termodynamicznych oraz przemian surowców i produktów przemysłu skrobiowego, cukierniczego i piekarskiego z wykorzystaniem metody różnicowej kalorymetrii skaningowej.
- Badanie właściwości fizykochemicznych zbóż i produktów zbożowych oraz badania w zakresie właściwości wypiekowych mąki.
- Badania w zakresie reologii oraz tekstury surowców i produktów: czekoladowych, skrobiowych oraz polisacharydowych.
- Badania i ekspertyzy w zakresie: technologii, oceny jakości surowców i wyrobów spożywczych nowych oraz aktualnie produkowanych, wartości energetycznej i odżywczej, trwałości produktów cukierniczych i piekarskich.
- Doradztwo w zakresie technologii wyrobów przemysłu skrobiowego, cukierniczego i piekarskiego.
- Innowacyjne receptury i technologie otrzymywania tradycyjnych i dietetycznych wyrobów piekarskich, cukierniczych i ciastkarskich.
- Wyroby cukiernicze i ciastkarskie o zmniejszonej zawartości izomerów trans kwasów tłuszczowych oraz o zmniejszonej zawartości nasyconych kwasów tłuszczowych.
- Wyroby cukiernicze, piekarskie i ziemniaczane o zmniejszonej zawartości związków antyżywieniowych, typu akrylamid i akroleina.
- Technologie otrzymywania wyrobów bezcukrowych i dla diabetyków.
- Wpływ procesów technologicznych na zawartość związków biologicznie aktywnych w surowcach roślinnych.
- Otrzymywanie preparatów bioaktywnych z surowców roślinnych i ich aplikacja do żywności.
- Wykorzystywanie produktów odpadowych przemysłu zbożowo-młynarskiego jako źródła biokomponentów do zastosowania w suplementach diety lub żywności prozdrowotnej.
- Izolowanie, oczyszczanie i aplikacja polisacharydów nieskrobiowych (w tym arabinoksylanów) o wysokim potencjale antyoksydacyjnym.
- Badanie interakcji skrobi ze związkami bioaktywnymi w kierunku otrzymywania preparatów o właściwościach funkcjonalnych o przedłużonej stabilności w układzie pokarmowym.
- Badanie przemian polimorficznych związków lipidowych, polifenolowych, białkowych, węglowodanowych z wykorzystaniem techniki analizy termicznej (DSC, ITC).
- Badanie właściwości i podatności skrobi różnego pochodzenia na modyfikacje termiczne, chemiczne i enzymatyczne.
- Wykorzystanie produktów odpadowych po przetwarzaniu owoców i warzyw jako źródła związków biologicznie aktywnych.
- Izolowanie i oczyszczanie substancji o znaczeniu prozdrowotnym z wytłoków owoców: jagodowych, jabłkowych, łusek cebulowych, liści truskawki, ziela rzepiku i innych.
- Odwadnianie osmotyczne owoców i warzyw.
- Otrzymywanie prozdrowotnie oddziałujących oligosacharydów metodą enzymatyczną oraz poprzez izolowania z materiału roślinnego (fruktooligosacharydy, galaktooligosacharydy, galaktozylowe pochodne polihydroksyalkoholi i inne).
- Oznaczanie błonnika pokarmowego.
- Opracowanie technologii schładzania, zamrażania i rozmrażania oraz współpraca w zakresie projektowania schładzalni, zamrażalni i rozmrażalni surowców i gotowych produktów roślinnych i zwierzęcych.
- Projektowanie i współpraca w zakresie wdrażania do produkcji przetworów mięsnych nowej generacji, o podwyższonej wartości żywieniowej i cechach prozdrowotnych.
- Poprawa stabilności składników odżywczych i prozdrowotnych żywności pakowanej w różnych technikach utrwalania chłodniczego, mroźniczego, przechowywania w atmosferze gazów ochronnych, liofilizacji, sous vide – gotowania w opakowaniach próżniowych.
- Ekspertyzy i opinie w zakresie chłodniczego utrwalania, przechowalnictwa i transportu żywności chłodzonej i mrożonej.
- Dobór optymalnych warunków utrwalania, przechowywania i prognozowanie trwałości.
- Stabilizowanie świeżości i trwałości pieczywa przeznaczonego do różnych typów łańcucha przechowalniczego
- Ograniczanie zawartości substancji konserwujących, poprawiających teksturę, barwę, aromat, poprzez stosowanie naturalnych dodatków stabilizujących o działaniu prozdrowotnym - program „czysta etykieta”
- Zastosowanie krioprotektantów o cechach prozdrowotnych do mrożonego mięsa i jego wykorzystanie w produkcji innowacyjnych przetworów mięsnych.
- Utrwalanie mięsa z ograniczeniem soli peklujących i/lub stosowaniem naturalnych związków prozdrowotnych.
- Podwyższanie wartości odżywczej i aktywności biologicznej kiełków roślinnych z zastosowaniem optymalnych bezglebowych warunków uprawy .
- Projektowanie żywności nowej generacji – doradztwo.
- Dobór materiałów opakowaniowych i opakowań do żywności, w zależności od wymaganej barierowości i tolerancji termicznej.
- Optymalizacja warunków chłodniczego przechowywania produktów żywnościowych chłodzonych i mrożonych.
- Dobór optymalnego składu atmosfery modyfikowanej (MAP) i kontrolowanej do pakowania i przechowywania produktów żywnościowych pochodzenia roślinnego i zwierzęcego. Ustalenie zakresu oddziaływania składu modyfikowanej atmosfery (MAP)na stabilność cech fizycznych, chemicznych, i biochemicznych oraz trwałość i bezpieczeństwo zdrowotne żywności pochodzenia zwierzęcego i roślinnego, przechowywanej chłodniczo.
- Wyznaczenie zmian chemicznych, fizycznych i sensorycznych mrożonek.
- Opracowanie warunków suszenia sublimacyjnego wszelkich materiałów biologicznych.
- Wyznaczanie izoterm sorpcji i prognozowanie okresów trwałości liofilizatów.
- Badania procesów fizykochemicznych związanych z przemianami związków chemicznych podczas procesu technologicznego (powstawanie związków barwnych, reakcje aminokwasów, pektyn, białek itp.).
- Dobór warunków sterylizacji termicznej żywności oraz podłoży fermentacyjnych.
- Ocena i optymalizacja procesów technologicznych.
- Badania środków spożywczych wg PN w pełnym zakresie.
- Oznaczanie zawartości składników żywności, leków i pasz metodami HPLC. Oznaczanie zawartości konserwantów i syntetycznych środków słodzących w napojach i przetworach.
- Wyznaczanie wartości energetycznej środków spożywczych na podstawie oznaczonych składników odżywczych.