Katedra Cukrownictwa i Zarządzania Bezpieczeństwem Żywności uzgodniła porozumienie o współpracy z Lwowskim Narodowym Uniwersytetem Zarządzania Przyrodą, Wydział Mechaniki, Energetyki i Technologii Informacyjnych.
Jaki jest cel współpracy?
Zagospodarowywanie biomasy pochodzącej z przemysłu rolno-spożywczego na cele energetyczne jest szansą na nisko kosztową i nisko odpadową produkcję żywności. W energetycznym recyklingu biomasy i różnego rodzaju odpadów organicznych upatruje się sposobu na zwiększenie udziału odnawialnych źródeł w produkcji energii oraz na obniżenie emisji gazów cieplarnianych. Do produkcji biopaliw wykorzystuje się biomasę pozyskiwaną z różnych źródeł, do których zalicza się: leśnictwo, rolnictwo, odpady przemysłu rolno-spożywczego, gospodarkę komunalną.
Zakres współpracy dotyczy przede wszystkim:
- prowadzenia badań naukowych z udziałem potencjału kadrowego i wyposażenia technicznego,
- poszukiwania możliwości oraz wspólne przygotowanie aplikacji o finansowanie projektów badawczych i edukacyjnych,
- organizowania kursów, seminariów oraz konferencji naukowych, tematycznie związanych z działalnością jednostek,
- możliwości odbywania staży przemysłowych dla pracowników dydaktycznych, badawczych lub badawczo-dydaktycznych,
- zlecania usług naukowo-badawczych i ich realizacji,
- możliwości wspólnych badań i publikacji.
Porozumienie będzie dotyczyło głównie wymiany doświadczeń i wspólnych badań w zakresie zagospodarowania odpadów, produktów ubocznych z przemysłu spożywczego do wytwarzania wysokoenergetycznego biogazu, rozszerzenia wiedzy i określania wytycznych do spalania mieszaniny paliw biomasowych o różnej kaloryczności w instalacjach energetycznych małej mocy przemysłu rolno - spożywczego, zagospodarowania popiołów ze spalania biomasy do obróbki na powierzchni ziemi, przynoszącej korzyści dla rolnictwa a także poprawę stanu środowiska.
W najbliższym czasie zostanie sformalizowana współpraca poprzez podpisanie umowy między Uczelnią ze Lwowa a Politechniką Łódzką.