XXI Festiwal Nauki, Techniki i Sztuki w Łodzi – wydarzenia związane naszym Wydziałem

Data dodania
Kategorie

W dniach 9-16 maja br. odbył się XXI Festiwal Nauki, Techniki i Sztuki w Łodzi pod hasłem „Nauka i sztuka przygodą życia”.

Image

9 maja - podczas Inauguracji Festiwalu (Sala Koncertowa Akademii Muzycznej w Łodzi) statuetkę Łódzkie Eureka w kategorii TECHNIKA, za Innowacyjne wykorzystanie odpadów z cukrowni do wytwarzania eko-preparatów poprawiających jakość gleby i białka paszowego otrzymał inerdyscyplinarny zespół naukowców związany z Katedrą Biotechnologii Środowiskowej w składzie: dr hab. inż. Piotr Dziugan, prof. uczelni; dr hab. inż. Joanna Berłowska, prof. uczelni; prof. dr hab. Krzysztof Śmigielski; doktorant mgr inż. Szymon Nowak oraz UŁ.

12 maja to Dzień Politechniki. Tego dnia zaprezentowano m.in. pięć wykładów naukowców z naszego wydziału:

  • Prof. dr hab. Maria Koziołkiewicz Mikroflora jelitowa i jej metabolity - jak jelita przesyłają informację do mózgu?
  • Prof. dr hab. inż. Joanna Leszczyńska Rozważania nad alergennością owoców;
  • Dr hab. inż. Piotr Dziugan, prof. uczelni Kwas chlebowy – napój na nowo odkrywany;
  • Dr hab. inż. Justyna Szulc Sztuka wystawiona przez mikroorganizmy;
  • Dr inż. Magdalena Efenberger-Szmechtyk  Naturalne konserwanty żywności - czy istnieją?

W programie festiwalowym znalazły się także warsztaty, na które do 9 maja br. obowiązywały zapisy.
W dniach 11-13 maja na naszym wydziale odbyły się warsztaty Kosmetyczny ogród, czyli o tym jak wykorzystać rośliny w kosmetykach (12 maja) oraz Drugie życie odpadów (11 i 13 maja). Podczas warsztatów można było przekonać się, że nauka jest fascynująca, często zabawna i najważniejsze – dostępna dla wszystkich!

Z kolei w sobotę i w niedzielę (15-16 maja) można było spędzić czas z PŁ na rynku Manufaktury, gdzie odbywał się piknik naukowy. W tych dniach można było się dowiedzieć o studiach na naszym wydziale, obserwować świat pod mikroskopem, z odpadów przygotować biodegradowalną doniczkę czy zobaczyć, że owoce i warzywa to nie tylko żywność, ale źródło naturalnych barwników. Trzy koła naukowe Ferment, Kollaps i BioMass połączyły siły i przy wsparciu kadry akademickiej z naszego wydziału zaprezentowały swoje stoisko pod tytułem „Zielony przystanek”.

Dziękujemy Wam, że w tych dniach byliście z nami. Do zobaczenia za rok!

 

Image
Image

Strona dziala - zabbix