Sukces młodych naukowców - finansowanie badań w konkursie MINIATURA 8

Data dodania
Kategorie

Projekty dwóch naukowców z naszego Wydziału zakwalifikowane zostały do finansowania w ramach konkursu MINIATURA 8 na pojedyncze działania naukowe. Dzięki przyznanym środkom dr inż. Marcin Szustak i dr inż. Krystian Gałęcki będą mogli rozwinąć zakres swoich badań.

Image

Koordynatorzy Dyscyplin Narodowego Centrum Nauki przedstawili listy rankingowe działań zakwalifikowanych do finansowania w ramach konkursu MINIATURA 8, ogłoszonego przez NCN.
Spośród 29 wniosków złożonych w lipcu przez młodych naukowców Politechniki Łódzkiej do Narodowego Centrum Nauki aż 13 uzyskało finansowanie na prowadzenie badań lub wizyty studyjne.
Podstawowym celem konkursu MINIATURA 8 jest finansowe wsparcie działań naukowych służących przygotowaniu przyszłego projektu planowanego do złożenia w konkursach NCN lub innych konkursach ogólnokrajowych lub międzynarodowych.

Kim są nasi naukowcy i jakie badania zamierzają prowadzić?

Dr inż. Marcin Szustak

Dofinansowanie zdobył jego projekt "Erytrytol i ksylitol oraz ich potencjalny wpływ na reaktywność płytek krwi", a rodzaj działania naukowego to badania wstępne/pilotażowe. Kwota dofinansowania - 49 500 zł.

Dr inż. Marcin Szustak jest absolwentem Politechniki Łódzkiej, a stopień doktora uzyskał na naszym Wydziale. Obecnie pracuje jako adiunkt na tej samej uczelni.
Jego główne zainteresowania naukowe to badanie wpływu naturalnych i sztucznych dodatków do żywności na funkcjonowanie komórek. 

Opis finansowanego projektu
Coraz większą uwagę poświęcamy temu, co jemy, i bardzo dobrze. Wiadomo także, że nadmierne spożywanie białego cukru niesie ze sobą ryzyko wielu chorób. Z tego też powodu do żywności wprowadzane są coraz to nowsze środki słodzące, które zastępują popularną sacharozę. Jednym z najbardziej rozpowszechnionych w obecnym czasie są naturalnie występujące poliole: erytrytol i ksylitol. Pierwsze badania opisujące wpływ tych dodatków do żywności wyglądają niezwykle obiecująco: chronią przed próchnicą, mają mniejszą kaloryczność niż sacharoza, nie powodują niebezpiecznych skoków glukozy we krwi. Jednak najnowsze doniesienia naukowe wskazują, iż mogą one przyczyniać się do poważnych chorób układu krwionośnego, aktywując płytki krwi. Zadaniem wyznaczonych w ramach konkursu Miniatura 8 jest zbadanie, czy ksylitol i erytrytol wpływają na płytki krwi na poziomie receptorów P2Y12 lub PAR-1 bądź wnikają do komórek i wpływają na reduktazę HMGCoA bądź cyklooksygenazę 1 biorących udział w procesie aktywacji trombocytów. 

Dr inż. Krystian Gałęcki

Tytuł jego projektu to "Fluorymetryczne badania wpływu na wyznaczone parametry kinetyczne wiązania albumina-lek w obecności drugiego leku". Rodzaj działania naukowego: badania wstępne, a dofinansowanie to 15 459 zł.

Dr inż. Krystian Gałęcki stopień doktora nauk chemicznych w dyscyplinie biotechnologii uzyskał w 2015 roku na naszym Wydziale i od tego czasu pracuje w Instytucie Surowców Naturalnych i Kosmetyków jako adiunkt. Beneficjent nagród Rektora Politechniki Łódzkiej za osiągnięcia naukowe, dydaktyczne oraz organizacyjne. Obecnie pełni kilka funkcji organizacyjnych w Instytucie I-52, w tym Społecznego Inspektora Pracy. W badaniach koncentruje się na zastosowaniu technik spektroskopii fluorescencyjnej oraz fosforescencyjnej oraz metod modelowania molekularnego do badań dynamiki molekularnej biopolimerów oraz ich interakcji z ligandami.

Opis finansowanego projektu
Podstawowym nośnikiem we krwi niskocząsteczkowych związków (leki, witaminy, hormony, kwasy tłuszczowe, jony) jest surowicza albumina, charakteryzująca się relatywnie dużym miejscem wiązania ligandów. Mechanizm oddziaływania pomiędzy wiązanym związkiem i albuminą determinuje kinetykę, biodystrybucję i toksyczność tych molekuł w naszym krwioobiegu. Ponadto, związanie jednego liganda może istotnie wpłynąć na parametry wiązania drugiego liganda, poprzez oddziaływania kompetencyjne do których dochodzi m. in. w przypadku równoległego prowadzenia dwóch różnych kuracji, w trakcie leczenia objawowego lub  samodzielnego sięgania po kilka leków równocześnie. Konkurencja pomiędzy dwoma związkami o jeden cel molekularny może również być wykorzystana do zwiększenia działania terapeutycznego poprzez podanie innego liganda powodującego wyparcie tego leku z białka istotnie zwiększając jego ilość w krwioobiegu a tym samym jego aktywność farmakologiczną. W ramach uzyskanego finansowania zostaną podjęte badania mechanizmu oddziaływania wybranych leków z ludzką albumina surowicy krwi przy udziale zarówno jednego jak i dwóch ligandów. Obecność reszty tryptofanu w głównej kieszeni wiązania w badanym białku będącej naturalną sondą zmian w swoim mikrootoczeniu umożliwia zastosowanie zjawiska emisji światła poprzedzonej absorpcją światła, czyli fluorescencji. Do analizy otrzymanych wyników zostanie zaproponowany model matematyczny pozwalający na kinetyczny opis powstawania oraz rozpadu kompleksu białko-ligand oraz wpływu na wyznaczone parametry kinetyczne obecności drugiego liganda. 

Dalsze plany badawcze
Przeprowadzone badania w ramach finansowanego projektu stanowią punkt wyjścia do dalszych badań dotyczącym m.in.:
•    konkretnych przykładów terapii wymagających równoległego stosowania kilku farmaceutyków;
•    wykorzystania innych molekularnych próbników lokujących się w innych miejscach wiązania w białkach transportujących;
•    charakterystyki odziaływań kompetencyjnych pomiędzy lekami wiążącymi się do albumin innych gatunków ssaków;
•    interakcji pomiędzy składnikami aktywnymi leków i składnikami pokarmów, do których może dochodzić podczas fazy farmakokinetycznej hamując lub nasilając przebieg procesu transportu;
•    wzajemnych interakcji pomiędzy składnikami żywności w suplementach diety takich jak preparaty multiwitaminowe;
•    wpływu składników mineralnych na parametry wiązania leków oraz składników żywności przez białka transportujące.

Strona dziala - zabbix