Dwoje studentów kierunku Biotechnologia oraz absolwentka kierunku Technologia żywności i żywienie człowieka zakwalifikowali się do Programu BioLAB 2025-26
Milena Bors - absolwentka kierunku Technologia żywności i żywienie człowieka. W ramach programu BioLAB będzie realizować badania w laboratorium profesora Josepha Piccirillego na Uniwersytecie Chicagowskim, koncentrujące się na opracowaniu i wykorzystaniu narzędzi chemicznych i biochemicznych do badania struktury i funkcji niekodujących RNA oraz ich kompleksów z białkami i małymi cząsteczkami. Jej celem będzie lepsze poznanie i zrozumienie interakcji między RNA a przeciwciałami w kontekście chorób autoimmunologicznych i nowotworowych.
Małgorzata Zora - studentka II stopnia kierunku Biotechnologia. Od lipca tego roku pracować będzie w zespole dr Mohammeda Kaplana, szukając nowych alternatyw dla antybiotyków. Praca zespołu koncentruje się na drapieżnej bakterii Venatorbacter cucullus, która jest w stanie zaatakować inne mikroorganizmy, w tym patogenne dla człowieka bakterie z rodzaju Campylobacter. W celu wizualizacji etapów inwazji tego drobnoustroju wykorzystywana jest kriomikroskopia elektronowa, która umożliwia dokładne przyjrzenie się zmianom morfologicznym zachodzącym w komórkach podczas ataku.
Mateusz Woźniak - student II stopnia kierunku Biotechnologia odbędzie staż na University of Virginia. Zajmować się będzie transportem związków chemicznych w komórkach Escherichia coli. Wiele związków wysokocząsteczkowych jak metabolity drugorzędowe, cukry czy jony niektórych metali transferowane są dzięki wiązaniu z aktywnymi transporterami zależnymi od transperiplazmatycznych białek TonB (z ang. TonB-dependent transporters, TBDTs). BtuB to transporter zależny od TonB, odpowiedzialny w komórkach Escherichia coli za absorbcję witaminy B12. Mechanizm oraz towarzyszące transferowi zmiany konformacyjne w obu białkach (BtuB i TonB) nie są dokładnie zrozumiane. W projekcie wykorzystywane będzie znakowania spinowego oraz spektroskopii EPR (elektronowy rezonans paramagnetyczny) w celu zaobserwowania i opisania tych zmian w warunkach hodowli komórek in vivo.
Program BioLAB przeznaczony jest dla studentów i studentek studiów magisterskich i doktoranckich kierunków biologiczno-chemicznych oraz medycznych. Podczas stypendyści dołączają do zespołów badawczych prowadzących projekty z takich dziedzin jak neurologia, krystalografia, wirusologia czy genetyka molekularna.
Stypendyści i stypendystki programu BioLAB biorą też aktywny udział w życiu amerykańskiej uczelni, uczestniczą w seminariach, wykładach gościnnych oraz poznają amerykańską kulturę.
Serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!