Medale 600 lecie Łodzi – wśród nagrodzonych profesor Beata Gutarowska z naszego Wydziału

W Pałacu Poznańskich w dniu 18.12.2023 r. odbyła się ostatnia edycja z siedmiu uroczystości wręczania medali z okazji 600. Urodzin Łodzi, wśród nagrodzonych znalazła się profesor Beata Gutarowska. Nagrodzeni zostali również profesor Stanisław Bielecki, były Rektor PŁ i Dziekan oraz studentka z naszego Wydziału, pływaczka Aleksandra Bednarek.

Pani profesor Beata Gutarowska od wielu lat aktywnie działa badawczo, dydaktycznie i organizacyjnie na terenie naszego miasta. Realizowała projekty w ramach Grantów Prezydenta Miasta Łodzi związane z ochroną dziedzictwa materialnego obiektów muzealnych, podjęła w tym obszarze współpracę z łódzkimi ośrodkami kultury (m.in. Muzeum Tradycji Niepodległościowych, Muzeum Archeologiczno-Etnograficzne, Wojewódzka Biblioteka Publiczna, Archiwum Archidiecezjalne, Archiwum Państwowe, Biblioteka Pedagogiczna). Była inicjatorką licznych cyklicznych konferencji i seminariów organizowanych w Łodzi m.in. Młodzi Mikrobiolodzy w Łodzi, Biopreparaty mikrobiologiczne dla środowiska, rolnictwa i przemysłu. W swojej pracy naukowo-badawczej pani profesor nawiązała w ramach projektów współpracę z łódzkimi ośrodkami naukowymi  (UŁ, CIOP, IMP,  UMED), oraz partnerami przemysłowymi z województwa łódzkiego (Faspol, Zgoda, Filter Service, Zwoltex, Dytrych, Famed, PolCrux, Mykogen, Flos, Juma, Swisspigments, ABB, Colex). Prof. B.Gutarowska popularyzowała swoje badania na wykładach na Festiwalach Nauki, Techniki i Sztuki w Łodzi. Kilkukrotnie podopieczni studenci/doktoranci pani profesor zostali wyróżnieni za badania, których prace były tematycznie związane z województwem łódzkim (Nagrody Marszałka Województwa Łódzkiego, Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej). Profesor prowadziła również działalność organizacyjną na rzecz Łodzi, m.in.  organizowała i prowadziła sesję Innowacje dla MŚP na Forum Biogospodarki, pełniła funkcje przewodniczącej oddziału łódzkiego Polskiego Towarzystwa Mikrobiologów, członka Komitetu Naukowego w Parku Naukowo-Technologicznym Bionanopark w Łodzi a także członka Komitetu Monitorującego Regionalny Program Operacyjny Województwa Łódzkiego.

Nagrodzona została również studentka naszego Wydziału na drugim stopniu kierunku Biotechnologia -Mistrzyni Świata IWSA (International Winter Swimming Association), pływaczka na wodach otwartych - pani Aleksandra Bednarek. Niedawno była również współorganizatorką drugiej edycji zawodów Zimowego Pływania w Łodzi.

Wcześniej medal odebrał także profesor Stanisław Bielecki, były Rektor Politechniki Łódzkiej, były Dziekan Wydziału i wieloletni nauczyciel akademicki.

Na uroczystościach byli obecni przedstawiciele wszystkich obszarów działalności publicznej związani z miastem – artyści, społecznicy, działacze sportowi, dziennikarze, lekarze, przedstawiciele świata nauki. Wszystkich łączy jedno - aktywność i promowanie Łodzi.

Wręczenie medali 1

Wręczenie medali 2

Grupa nagrodzonych medalem 600 Lat Łodzi w dniu 18.12.2023 r. w Pałacu Poznańskiego (z Wydziału BiNoŻ:  prof. Beata Gutarowska,  Aleksandra Bednarek).