Szkolenie dla nauczycieli uczniów klas IV- VI w ramach programu Junior-Edu-Żywienie (JEŻ)

W piątek (16 czerwca 2023) na naszym Wydziale odbyło się szkolenie stacjonarne z transmisją online dla nauczycieli szkół podstawowych klas IV-VI w ramach ogólnopolskiego projektu Junior-Edu-Żywienie (JEŻ) finansowanego ze środków Ministerstwa Edukacji i Nauki.

Koordynatorem projektu o akronimie JEŻ, obejmującego przeprowadzenie badań naukowych z zakresu żywienia dzieci i młodzieży oraz opracowanie i wdrożenie programu edukacji żywieniowej uczniów szkół podstawowych, jest Instytut Nauk o Żywieniu Człowieka, SGGW. Działania związane z realizacją zadania prowadzone są przy współpracy z Narodowym Instytutem Zdrowia Publicznego PZH – Państwowym Instytutem Badawczym w Warszawie i obejmują swoim zasięgiem szkoły podstawowe z całej Polski.
Program szkolenia JEŻ zawierał 40 godzin wykładowych realizowanych w formie e-learningowej przez pracowników Instytutu Nauk o Żywieniu Człowieka SGGW oraz 10 godzin w formie stacjonarnej, prowadzonych przez wybrane ośrodki akademickie, w tym Politechnikę Łódzką.
W pięciu blokach tematycznych (blok: konsumencki, żywieniowy, dietetyczny, świadomego wyboru, technologiczny) zaprezentowano zagadnienia związane z kształtowaniem prawidłowych nawyków żywieniowych dzieci (i dorosłych) oraz doborem narzędzi i metod dydaktycznych w edukacji żywieniowej. Szkolenie stanowiło także platformę wymiany doświadczeń i dobrych praktyk pomiędzy uczestnikami na co dzień pracującymi z dziećmi i młodzieżą szkolną.