Nasza studentka laureatką programu BioLAB

Aleksandra Kośmider, studentka naszego wydziału, została laureatką Programu BioLAB na rok akademicki 2023-24 i zrealizuje staż naukowy w Oklahoma Medical Research Foundation.

Program BioLAB to roczne staże dla studentów nauk biologiczno-chemicznych, biofizycznych i medycznych w czterech amerykańskich instytucjach naukowych: University of Virginia, University of Chicago, Oklahoma Medical Research Foundation oraz UT Southwestern Medical Center.
W programie uczestniczy rocznie około 40-50 studentów i studentek z Polski rekrutowanych w otwartym naborze. Wyniki badań prowadzonych w trakcie stażu często stają się podstawą artykułów publikowanych w recenzowanych czasopismach naukowych.

Poprosiliśmy Aleksandrę o krótką rozmowę na temat jej osiągnięcia.

Jak wyglądała rekrutacja do programu BioLAB?
Składała się z dwóch etapów, pierwszym było wysłanie kompletnego wniosku. Po około miesiącu wytypowano osoby, które posiadały najlepsze referencje i zaproszono nas na bezpośrednie rozmowy z koordynatorami z amerykańskich uczelni. Rozmowy te odbyły się w siedzibie Fundacji Fulbrighta w Warszawie. Na podstawie rozmów ogłoszono listę przyjętych osób wraz ze wstępnym dopasowaniem projektów naukowych do każdej osoby.

Co zostało docenione w Twoim wniosku?
Zdecydowanie mnogość konferencji, w których brałam udział. Dobre wrażenie robiła również moja przynależność do SKNB FERMENT i role, jakie w nim pełniłam. Prowadziłam profile Koła w social mediach, byłam przez rok jego wiceprezesem, aktualnie biorę udział w projektach naukowych -  jednego jestem koordynatorem. Myślę, że działalność w Kole naukowym i związana z tym liczba przedsięwzięć, w których brałam udział, pokazały mnie jako pracowitą osobę. Gdyby nie działalność w Kole, to bym nie brała pod uwagę udziału w takim programie.

Czym będziesz zajmować się w czasie realizacji projektu?
Podczas stażu będę członkiem zespołu naukowego doktora Jose Alberola-Ila, który prowadzi badania w zakresie immunologii. Projekt, w którym będę brać udział, ma na celu scharakteryzowanie nowej grupy komórek limfoidalnych oraz zbadanie jej roli w przebiegu zakażenia wirusem grypy.

Dziękujemy za rozmowę i serdecznie gratulujemy!